Year 4-6 Swimming Sports Results

By Rachael van Rij | Posted: Tuesday July 24, 2018

Congratulations for a very successful swimming sports this year. It was great to see students challenging themselves and all giving it their best!

Thanks to the supporters who turned up to help cheer on the students. Also, a thank you to Easy Swim for providing us with helpers and having some great activities for the students after the races had finished (there was some strong competition in the Tug of War events!).

Below are the results for all of the events. Some of these students will represent Amesbury at the Northern Zone Swimming Sports this term.

Results:

Year 4 Boys:

Half length freestyle:

1st Scott

2nd Luke

3rd Matthew

Half length Backstroke:

1st Jacob P

2nd Nishanth

3rd Scott

Half length Breaststroke:

1st Surya

2nd Matthew

3rd Jacob K

Full length freestyle:

1st Juto

2nd Victor

3rd Jericho

Full length Backstroke:

1st Juto

2nd Nathan and George

3rd Jericho

Full length Breaststroke:

1st Juto

2nd Jericho

3rd Josh

Full length Butterfly:

1st Daniel

2nd Sam

3rd Riley

Two length freestyle:

1st Juto

2nd Victor

3rd George


Year 4 Girls

Half length freestyle:

1st Si-Yeon

2nd Georgie

3rd Sante

Half length Backstroke:

1st Tisha

2nd Sante

3rd Si-Yeon


Full length freestyle:

1st Eden

2nd Ruby

3rd Chloe

Full length Backstroke:

1st Eden

2nd Ruby

3rd Nakshatra and Olivia

Full length Breaststroke:

1st Eden

2nd Ruby

3rd Georgie

Full length Butterfly:

1st Georgie

2nd Eden

3rd Ruby

Two length freestyle:

1st Eden

2nd Ruby

3rd Jade


Year 5 Boys

Half length freestyle:

1st Lenny

2nd Marco

3rd Sashank

Half length Backstroke:

1st Seongbin

2nd Duncan

3rd Rohaan

Half length Breaststroke:

1st Coby

2nd Ashaan

3rd Rohaan

Full length freestyle:

1st Jared

2nd Sam

3rd Coby

Full length Backstroke:

1st Jared

2nd Riley

3rd Daniel

Full length Breaststroke:

1st Jared

2nd Daniel

3rd Sam

Two length freestyle:

1st Jared

2nd Sam

3rd Riley



Year 5 Girls

Half length freestyle:

1st Matilda

2nd Claire

3rd Niamh

Half length Backstroke:

1st Matilda

2nd Claire

3rd Niamh


Full length freestyle:

1st Vinnie

2nd Nikki

3rd Anika

Full length Backstroke:

1st Vinnie

2nd Nikki

3rd Millie

Full length Breaststroke:

1st Vinnie

2nd Nikki

3rd Millie

Full length Butterfly:

1st Vinnie


Two length freestyle:

1st Vinnie

2nd Nikki

3rd Millie


Year 6 Boys

Half length freestyle:

1st Raiko

2nd Hamish

3rd Seb

Half length Backstroke:

1st Tom

2nd Hamish

3rd Terry

Half length Breaststroke:

1st Tom

2nd Raiko

3rd Ishaan

Full length freestyle:

1st Alphon

2nd Garv

3rd Jack D

Full length Backstroke:

1st Alphon

2nd Garv

3rd Jack V

Full length Breaststroke:

1st Garv

2nd Logan

3rd Ishaan

Full length Butterfly:

1st Alphon

2nd Garv

3rd Jack V

Two length freestyle:

1st Alphon

2nd Garv

3rd Jack V


Year 6 Girls

Half length freestyle:

1st Siyala

Half length Backstroke:

1st Nethmi

2nd Aariya


Full length freestyle:

1st Lopa

2nd Caitlin V

3rd Kayla

Full length Backstroke:

1st Caitlin V

2nd Kayla

3rd Lopa

Full length Breaststroke:

1st Kayla

2nd Caitlin V

3rd Amelia Z

Full length Butterfly:

1st Kayla

2nd Caitlin V

3rd Amelia Z

Two length freestyle:

1st Caitlin V

2nd Kayla

3rd Lopa